Albert Viktor – egy trónörökös herceg mozgalmas szerelmi élete
A herceg magánélete
Albert Viktor herceg, Viktória királynő legnagyobb fiának, a később VII. Edvárd angol királynak a legnagyobb fia volt, aki rövid élete alatt eléggé mozgalmas szerelmi életét élt – bár volt kitől tanulnia.
Albert Edvárd walesi herceg és Alexandra hercegnő legnagyobb gyermekeként született 1864. január 8-án, két hónappal a normál születési idő előtt a Frogmore House-ban. Nevét a királynő kívánságára kapta, ahol az Albert a néhai Albert hercegre emlékeztette, a Viktor pedig a Viktória férfi megfelelője volt. A herceg apja után a második volt a trónörökösi sorban.
Az eléggé lusta fiú azonban inkább negatív szempontból került a középpontba. A Cleveland Street-i botrányban, ahol az arisztokraták kerültek a rendőrség látókörébe egy homoszexuális bordély miatt, az ő neve is felmerült.
A herceget gyakran tartották homoszexuálisnak vagy biszexuálisnak, holott semmilyen bizonyíték nincs ezzel kapcsolatban. Az említett botrányban is, nem a prostituáltak, hanem egy-két vendég próbálta a nevét belevonni az ügybe, talán azért, hogy ők is kisebb büntetést kapjanak.
Az ügy 1889 augusztusában és szeptemberében tetőzött és sokan gyanúsnak találták, hogy a herceg októberben egy hét hónapos ázsiai útra indult. Persze csak azt nem tudták, hogy már fél éve tervezték az utat. Miközben Albert Viktor India felé hajózott, a királynő és a szülők naponta kaptak névtelen leveleket, amelyekkel persze nem sokat törődtek.
A feleségjelöltek
A kiránduláson azonban megismerkedett Mrs Margery Haddonnal, aki egy építőmérnök felesége volt, s volt bizonyos kapcsolat a herceg és Mrs Haddon között. De erről egy kicsit később még beszélni kell…
A királynő sem maradhatott ki a herceg szerelmi életéből, hiszen (de még nem a fenti botrány hatása miatt) azt találta ki, hogy Albert Viktor vegye feleségül unokatestvérét, Alix hesseni hercegnőt, Alice hercegnő lányát, aki egyébként Viktória királynő kedvenc unokája volt.
Ezt még 1888. március 2-án megírta legnagyobb lányának – pontosabban akkor még nem döntötte el, hogy Albert Viktor vagy öccse György legyen a szerencsés. Végül Alixet és Albert Viktort meghívta Balmoralba, hogy találkozzanak és egymásba szeressenek. A herceg részéről ez működött is, így megkérte a lány kezét, de Alix nemet mondott. Viktória még igyekezett rábeszélni egy darabig, de végül elfogadta a döntést. 1890 májusában Alix levelet írt unokatestvérének, amelyben kifejtette, hogy kedveli, de nem szerelmes belé, aztán írt a királynőnek, hogy ha kell, feleségül megy a herceghez, de nem lesznek boldogok, s ez hatott.
Persze azt nem írta meg a hercegnő, hogy ekkor már évek óta szerelmes volt Miklós orosz nagyhercegbe, akinek aztán a felesége is lett, s utolsó orosz cári párként 1917-ben együtt végezték ki őket.
A meghiúsult esküvő után a királynő Margit porosz hercegnőt szemelte ki a számára, aki szintén az unokatestvére volt. Nem sokat várt, hiszen már 1890. május 19-én küldött egy hivatalos levelet, amelyben kifejtette, hogy a hercegnő milyen jó parti lenne. Albert Viktor apja jóváhagyta a frigyet, de mint Henry Ponsoby írásából tudni lehet, az anyja, a dán születésű Alexandra tiltakozott – politikai okból. Ez a frigy sem sikerült.
A nagy szerelem
A herceg ekkor beleszeretett Héléne orleansi hercegnőbe, Fülöp orleansi herceg lányába, aki (igaz vitatható módon) pár napig még francia király is volt 1848-ban. Ekkor azonban már száműzetésben éltek Angliában.
A királynő azonban azonnal tiltakozott, hiszen Héléne katolikus volt. Héléne felajánlotta, hogy áttér a anglikán hitre, Albert Viktor pedig azt, hogy lemond az örökösödési jogról. Fülöp herceg azonban nem adta áldását a frigyre, az áttérés miatt, pedig Héléne még XIII. Leó pápához is elment segítségért, de nem változott semmi, így a kapcsolat véget ért.
Viktória királynő azonban nem adta fel, s 1891-re egy másik potenciális menyasszonyt is talált. Ő Victoria Mary Teck hercegnő volt, a királynő egyik unokatestvérének a lánya. A királynő ideálisnak tartotta a lányt, aki bájos, értelmes és csinos volt, így 1891. december 3-án a herceg el is jegyezte őt Luton Hoo-ban a brit dán nagykövet vidéki rezidenciájában. Az esküvőt 1892. február 27-re tűzték ki.
Közben a hírek szerint kapcsolatban állt egy Lydia Miller nevű kóristalánnyal, aki nemsokára öngyilkosságot követett el, karbolsavat ivott.
Albert Viktor halála
Miközben azonban éppen jegyes lett és Írország alkirályává szerették volna tenni, a herceg megbetegedett az éppen dúló influenza-járványban. Tüdőgyulladást kapott, majd 1892. január 14-én elhunyt.
Halálakor jelen voltak a szülei, nővérei, öccse, menyasszonya, a menyasszony szülei, három orvos és három nővér is, de nem tudtak rajta segíteni.
Halála után menyasszonya megvallotta Héléne hercegnőnek, hogy tudta, hogy a herceg és Héléne szerelme igaz szerelem volt, ezért egy kis medált helyeztek a nyakába Héléne-től. Ő maga, a menyasszony pedig szűk másfél év múlva, 1893. július 6-án férjhez ment György herceghez, Albert Viktor öccséhez, aki később V. György néven angol király lett.
Néhány évtizeddel később azonban egy Clarence Haddon nevű férfi azt állította, hogy a gyermeke a hercegnek és Mrs Haddonnak, de bizonyítékkal nem tudott szolgálni. A nyomozóhatóság komolyan vette a próbálkozást, s hamar kiderült, hogy a férfi 1887-ben vagy azelőtt született, így biztosan nem a herceg az apja.