A perzsa rézműves, aki királyságot alapított – Ya’qub
Egy perzsa rézműves
Ya’qūb ibn al-Layth al-Saffārī (egyszerűbben Ya’qub) egy egyszerű perzsa rézműves volt, aki 840. október 25. született egy Karnin nevű városban, a mai Afganisztán területén.
Az első évtizedeiről sok ellentmondásos feljegyzés van, s ezek szerint lehetett keresztény vagy iszlamista is, esetleg szunnita muszlim, de abban egyetértettek, hogy aszkéta életmódot folytatott.
Ekkor még nagyon szegény volt, s olykor csak kenyérre és hagymára tellett. Hamarosan átköltöztek Zaranj városába, ahol Ya’qub rézműves lett, öccse pedig öszvérhajtó.
Ekkortájt éppen felkelések zajlottak az Abbászidokkal szemben, így Ya’qub és testvérei csatlakoztak a harcolókhoz, s végül 861 körül Ya’qub került hatalomra, s magát már emírnek címezte.
Ekkor már felkeltette az abbászida kalifa figyelmét is, majd a környéken élő népek ellen harcolt sikerrel és szerzett jelentős zsákmányt. Elfogta egy király fiát is, majd meghódította Kabult is.
Egyre komolyabb sikereket aratott, s egy győzelmi ünnepségen szóvá tette, hogy miért arab nyelven mondanak ünnepi beszédet, amely nem az anyanyelvük. Az egyik titkára ettől fogva már perzsa nyelven írt.
Számos területet meghódított, s ő maga is együtt harcolt a katonáival, olykor komoly sérüléseket szerezve. Egyik alkalommal olyan komoly arcsérülése volt, hogy húsz napig csak a pipáján keresztül tudott élelmet magához venni. Több hadjáratot vezetett, s olykor komoly győzelmeket aratott a sokkal esélyesebb ellenfelek ellen.
Ya’qub, az uralkodó
Felajánlották neki, hogy legyen Bagdad katonai vezetője, de érezte, hogy a kalifa csak gyengeségből engedte volna, így ő maga indult el Bagdad felé. Ez viszont nem tetszett a sereg egy részének, de 876. március 15-én Bagdadba érkezett és tábort várt. Hamarosan összecsapott a kalifa seregével, akik jelentős számbeli fölényben voltak.
Sok harcban győzött, de saját magát nem tudta legyőzni, hiszen visszautasította, hogy kezeljék a kólikáját, amelynek eredményeképpen 879. június 5-én, egy szerdai napon meghalt, Gundeshapurban. Mivel nem házasodott meg, Amr Saffari, az öccse követte uralkodóként.
Ya’qub állítólag nem tudott arabul, s ezért vezették be a perzsa nyelvet hivatalosként, s ma már népszerű népi hősként tekintenek rá, aki az első autonóm uralkodó volt Khusaranban – emlékét hatalmas síremlék őrzi.
Ha tetszett a poszt – oszd meg!