A karácsonyi képeslap évszázadai
Az első karácsonyi képeslap
Az emberek évszázadok óta küldenek egymásnak képeslapokat és karácsonyi üdvözleteket. Az első “Boldog karácsony” üdvözletet a jelenlegi ismeretek alapján a Tudor-korban, 1534-ben használták egy karácsonyi levélben. A szerző egy John Fischer nevű angol katolikus püspök volt, aki 1534. december 22-én Thomas Cromwellnek írta sorait: “És ez a mi Urunk Istenünk, boldog karácsonyt és kényelmes karácsonyt kíván neked, szíved vágya szerint.”
A viktoriánusok azonban már imádták a képeslapokat, s ennek bizonyítékát is adták.
Az is változott, hogy már nem a címzettnek kellett fizetnie, hanem a feladónak a bélyeg megvásárlásával. Ezzel a küldemények száma rohamosan nőni kezdett, viszont eléggé időigényes foglaltosság volt a számos üzenet megírása. Azelőtt csak a gazdagok engedhették meg, hogy levelet írjanak, de ez már az átlagember számára is elérhetővé vált. A levélküldés árának csökkenésében komoly szerepe volt a vasútak elterjedésének is, amelyek nagyobb mennyiségű levelet tudtak olcsón és gyorsabban elszállítani.
A sorozatgyártás
1843-ban Sir Henry Cole, aki egy magas rangú kormányzati alkalmazott volt, s komoly szerepe volt a postabélyegek bevezetésében is, azon töprengett, hogyan lehetne az embereket segíteni a levélírásban. Barátjával, John Horsley-vel, aki művész volt, előrerajzolt kártyát készített a küldés felgyorsítására. Megtervezték az első ilyen kártyát és darabonként 1 shillingért adták el.
A kártyán egy család volt látható, miközben karácsonyi vacsorát fogyasztanak el. Voltak akiknek a kártya nem tetszett, másoknak az, hogy a kártyán egy gyereknek is adtak egy pohár italt. Az ötletét így nem fogadták jól, mert a kinyomtatott alig 1000 darab sem nagyon fogyott. (Manapság több ezer fontba kerül egy ilyen képeslap) Az első lapot azzal hirdették: “Most jelent meg, karácsonyi gratuláció; vagy egy régi angol ünnep emblematikus képe, kedves barátok közötti kedves emlékezés megörökítésére”!
Mindebben természetesen nagy szerepe volt a királyi párnak is.
KapcsolódóA királynő és a viktoriánus Anglia karácsonyaCharles Dickens és a Karácsonyi ének |