A 16 éves fiú, mint egy miniszter szatirikus özvegye – Benjamin Franklin
Benjamin Franklin gyermekkora
Benjamin Franklin tizenötödik gyerekként született, s az apja nyolc évesen beiratta egy egyházi iskolába, ahol hamar osztályelső lett. Apja viszont drágálta az oktatást, ezért kivette az iskolából s tanoncként az üzletébe helyezte el. A kis Ben, ekkor már minden idejét a tanulásra fordította és amit lehetett, azt elolvasott. (J. S. Duplessis: Benjamin Franklin)
Látva könyvszeretetét, az apja, egyik bátyja nyomdájába küldte dolgozni, alig 12 évesen, s a fiú, amit lehetett, itt is mindig elolvasott. Bátyja két év múlva kiadott egy rendszeresen megjelenő kiadványt, amelyet Ben rikkancsként árusított. A lapban gyakran megjelentek bátyja barátainak művei, s ez elgondolkodtatta Benjamint is.
Ő is szeretett volna publikálni a testvére, James Franklin által alapított és kiadott New-England Courant című újságban, de bátyja ezt nem szerette volna, ezért az ekkor már nyomdásztanoncként a bátyja bostoni nyomdájában dolgozó későbbi politikus egy egyszerű trükkhöz folyamodott.
Franklin tréfája
Alig 16 éves korában kitalált egy Silence Dogood nevű személyt, aki egy középkorú hölgy, egy miniszter özvegye volt, s akinek a nevében leveleket jelentetett meg a lapban. Ezeket a leveleket, kéthetente a nyomda bejáratának az ajtaja alatt hagyta, s a mit sem sejtő James pedig, akinek tetszett a levelek stílusa, megjelentette a jó tollú szerző műveit. A levelek a legváltozatosabb témákról szóltak szatirikus módon.
James és barátai hamar rájöttek, hogy a levelek igazi szerzője valaki más, s a Silence Dogood egy kitalált név. Csak a 14. levél után tudták meg, hogy az igazi szerző Ben, s Jamest ez annyira feldühítette, hogy a fiatal Benjamin egészen Philadelphiáig menekült előle. Így lett belőle philadelphiai, amely város később teljesen magáénak érezte.
Miután elmenekült, a város lakói nagyon hiányolták a leveleit, végül James december 3-án egy cikkben felfedte a hölgy igazi kilétét. Benjamin néhány év múlva megjelentette a Pennsylvania Gazette című lapot. Kora egyik leghíresebb személyisége lett, aki többek között foglalkozott a nyári időszámítással is.
Franklin soha nem volt a gyarmati sorból felszabadult Amerika elnöke, pedig bizonyosan megérdemelte volna, de már nagyon idős volt a felszabaduláskor.